משרד רואי חשבון וייעוץ עסקי

Accounting and business advisory‏

לקביעת פגישה חייגו

02-5343735

בלוך 76, קרית יערים – טלזסטון, טל: 02-5343735 נייד: 058-5549010

אורנה בהר, רואת חשבון

אורנה בהר, רואת חשבון

פרשתם ולא יודעים מאיפה להתחיל?
אנחנו נעשה לך סדר

פרשתם ? מרגישים לחץ ואי וודאות ? מרגישים בלבול וקושי בקבלת החלטות?

כל פורש צובר מענקי פרישה, כספי פיצויים ותגמולים. תכנון חכם ומותאם ספציפית לכל פורש יסייע לכם.

אנחנו כאן כדי לעשות לכם סדר ולמקסם הטבות מס בצורה אופטימלית ובכך לחסוך לכם עשרות ומאות אלפי שקלים.

הפעולה הראשונה שצריך לבצע היא

טיפול במענקי הפרישה

בפרישה מקבלים מהמעסיק טופס הנקרא: "טופס 161 "ואיתו יש להתנהל מול מס הכנסה ולקבל מהם אישורים על כל הכספים. בטופס 161 יהיו רשומים כל הסכומים שאמורים לקבל מכל המקומות הן מהמעסיק והן מהקופות.

צריך לעשות סדר ולהחליט אלו כספים להשאיר לפנסיה ואלו כספים למשוך. הכספים שנמשוך – האם ימוסו במס, או שכדאי לנצל את הפטורים הקיימים. את כל ההחלטות האלו צריכים לקבל בפרישה.

הפעולה השניה שצריך לבצע מתאימה רק למי שהגיע לגיל פרישה

טיפול בפטורים על הפנסיה

אנשים רבים לא יודעים שמגיע להם פטור על הפנסיה, הם מקבלים פנסיה ומשלמים עליה מס מלא ולא יודעים שמגיע להם בעצם פטור החל מגיל פרישה (67 לגבר, 62 לאישה). לשם קבלת הפטור יש לעבור תהליך הנקרא "קיבוע זכויות" על תהליך זה עוד נפרט במאמרים הבאים בעז"ה. הפעולה הזאת מזכה בפטור שחוסך הרבה מאד כסף לפורש.

הפעולה הבאה תהיה

קבלת אישור שחרור כספים מהמעסיק על הכספים

בפעולה זו, המעסיק מאשר להעביר את כל הכספים לפורש, על הפורש להעביר את האישורים לקופות. בחלק מהם יהיה צורך בקבלת אישור ממס הכנסה וחלקם יהיו פטורים ממס, ומכתבי שחרור מהמעסיק יהיו מספקים כדי למשוך את הכספים.

בנוסף לכל הפעולות יש לבדוק את הנושא ב- היבטי ביטוח לאומי

במידה ופורשים לפני גיל פרישה – לבדוק זכאות לדמי אבטלה שניתן לנצל אותם בתקופה הזאת.

ובמידה ופורשים בגיל פרישה – לבדוק זכאות לקצבת אזרח ותיק. כיום, קצבת אזרח ותיק עומדת על כ-300,2 ₪ לחודש למי שמשלים 35 שנה בישראל. קצבת אזרח ותיק פטורה ממס וצריך להגיש תביעה לקבלת הקצבה. כיוון שהזכאות היא לא אוטומטית והיא מותנית ברמות ההכנסה.

הפעולות האחרונות לביצוע

היערכות כלכלית והיערכות רגשית של הפורש

כנותנת ייעוץ לאנשים רבים בתחום הפרישה, זהו אחד השלבים החשובים ביותר בייעוץ שאני נותנת. אני חייבת להבין בסופו של דבר את המערכת הכלכלית של המשפחה לאחר הפרישה.

בדרך כלל בעקבות היציאה לפנסיה יש ירידה ברמת ההכנסות החודשית ולעיתים ירידה משמעותית. לכן צריך לבנות מחדש את התכנון הכלכלי ולחשוב מהו הסל המשפחתי הנדרש כרגע ברמה הכספית. לעיתים, רוצים לייעד כספים לטובת בית אבות בעתיד, מתנות לילדים וכיוצ"ב.

יש לראות את כל מצבת הכספים הקיימים ולהבין מהם הכספים הפטורים ממס ומהם הכספים החייבים במס. איך מחלקים את הכספים בצורה אופטימלית ואיך חיים ברמה החודשית במצב החדש.

נושא לא פחות חשוב הוא הנושא הרגשי – פרישה אחרי הרבה שנים של עבודה גורמת לעיתים לנפילה רגשית, יש לחשוב איך לעשות זאת בצורה נכונה איך למלא את היום אם בהתנדבות, אם בעבודה נוספת. השילוב בין פנסיה לעבודה נוספת מצריך חשיבה מחודשת, ביצוע תיאום מס ובדיקת כדאיות כלכלית.

יש לכם שאלות נוספות? מוזמנים להתייעץ לפני קבלת החלטות.

אנו עומדים לרשותכם לסיוע וייעוץ בכל הנושאים הנוגעים לחוזר זה ובנושאים נוספים.

הננו עומדים לרשותכם להבהרת האמור לעיל, ככל שנידרש.

לקריאת חומר מקצועי נוסף רב ומגוון לחץ כאן.

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים!

אולי יעניין אותך גם...

החזרי מס

ל-80% מהשכירים בישראל מגיע החזר מס. סכום ההחזר ממס הכנסה יכול להגיע לעשרות אלפי שקלים לשכירים ששילמו מס הכנסה ויש להם סיבה אחת או יותר

מידע נוסף

ייעוץ פרישה

ייעוץ פרישה – הדרך החכמה לפרישה בטוחה ייעוץ לפרישה הינו אחד התהליכים החשובים והמורכבים במהלך חייו של חוסך לפנסיה! פרישה היא צומת החלטה חשובה בחיים,

מידע נוסף
טיפים חשובים לעסקים

טיפים חשובים לעסקים

על ניהול תזרים מזומנים וטיפים להתייעלות בעסק משבר הקורונה אמנם משבר בריאותי ביסודו אך ההשלכות הכלכליות שלו הרות גורל, זוהי תקופה מאתגרת מאד להרבה בעלי

מידע נוסף

אנחנו תמיד כאן בשבילכם במענה סבלני לכל שאלה או בעיה!

לקביעת פגישת ייעוץ וליצירת קשר

ניתן לחייג למספר 058-5549010 או למלא את הטופס:

דילוג לתוכן