משרד רואי חשבון וייעוץ עסקי

Accounting and business advisory‏

לקביעת פגישה חייגו

02-5343735

בלוך 76, קרית יערים – טלזסטון, טל: 02-5343735 נייד: 058-5549010

עוסק פטור עוסק מורשה
אורנה בהר, רואת חשבון

אורנה בהר, רואת חשבון

פותחים עסק עצמאי? כך תעשו זאת נכון!

משבר הקורונה מוביל אנשים רבים להפוך לעצמאיים, שכירים אשר איבדו את מקום עבודתם, אנשים הזקוקים להשלמת הכנסה וכאלו שזיהו הזדמנויות עסקיות שהביאה איתה הקורונה.

אחת התחנות הראשונות בפתיחת עסק היא פתיחת תיק ברשות המיסים, תיק שמאפשר גביית תשלום בעד השירותים או המוצרים שהעסק מספק.

בעת רישום עסק חדש ניתן לרשום או כעוסק פטור או כעוסק מורשה. עוסק פטור הוא למעשה פטור מגביית מע"מ עבור המדינה ועוסק מורשה- מורשה לגבות מע"מ עבור המדינה. כלומר, ההבדל בין סטטוס העוסק הפטור לבין העוסק המורשה רלוונטי רק לעניין גביית המע"מ. בשני המקרים העוסק חייב בתשלומי מס הכנסה וביטוח לאומי באופן זהה.

עוסק יכול להירשם כפטור אם מחזור העסקאות שלו נמוך מכ-100 אלף ₪ מעל מחזור זה הוא יהפוך להיות עוסק מורשה.

אך שימו לב, לא כל עוסק רשאי להירשם כעוסק פטור, בחוק קיימת רשימה של מקצועות כגון: רו"ח, עו"ד, רופאים, אדריכלים, סוכני ביטוח ועוד, שעליהם להירשם כעוסקים מורשים מרגע פתיחת העסק.

לפני שאתם בוחרים אם להירשם כעוסק פטור או מורשה, כדאי שתיקחו בחשבון גם את ההשקעה הראשונית הנדרשת בעסק בהתאם לאופי הפעילות. מכיוון שכנגד גביית המע"מ שמבצע עוסק מורשה בגין ההכנסות שלו הוא יכול לקזז מע"מ ששילם עבור ההוצאות שלו שמשמשות אותו בעסק, ולכן ישנם מקרים שכדאי להירשם כעוסק מורשה גם אם מחזור העסקאות נמוך.

לדוגמא: אם הקמת העסק כרוכה ברכישת ציוד יקר או שיפוצים משמעותיים במבנה, במקרה בו העוסק ירשם כפטור- הוא לא יוכל לקבל החזר של המע"מ ששילם ובכך יפסיד הרבה כסף.

שיקול רלוונטי נוסף הוא למי העוסק נותן שירותים, אם מרבית לקוחותיו עסקים שיכולים להתקזז במע"מ כדאי שירשם כעוסק מורשה. אם הוא עובד מול לקוחות פרטיים בלבד יש לשקול רישום כעוסק פטור.

חשוב להדגיש כי רבים מהעוסקים הפטורים מקבלים כעת מענקים מהמדינה. מענקים שכנגדם הם מנפיקים קבלות. שימו לב, שמענקים אלו לא נכללים במחזור העסקי לעניין תקרת הפטור של העוסק הפטור.

ואם במענקים עסקינן, חשוב להדגיש גם לעוסקים המורשים- בתקופת הקורונה פגשנו ביתר שאת את משמעות מועד הפקת חשבונית המס לעניין הזכאות למענקי הקורונה עקב השפעתה על המחזור העסקי. רוב העצמאים במדינת ישראל אינם נדרשים על פי חוק להוציא חשבונית מס לפני שהם מקבלים את התשלום בפועל. אם הפקתם חשבונית מס לפני קבלת התשלום- אתם נדרשים לשלם גם מס הכנסה וגם מע"מ עוד לפני שקבלתם את הכסף מהלקוח.

לחילופין, ניתן על פי חוק להפיק "חשבון עסקה" בלבד. ובמידה וקבלתם שיק דחוי להפיק "קבלה" ורק בעת פירעון התשלום להפיק "חשבונית מס" ורק אז לשלם מס הכנסה ומע"מ.

בכל שאלה ובכל התלבטות הנכם מוזמנים לפנות למשרדנו לקבלת ייעוץ מקצועי.

אנו עומדים לרשותכם לסיוע וייעוץ בכל הנושאים הנוגעים לחוזר זה ובנושאים נוספים.

הננו עומדים לרשותכם להבהרת האמור לעיל, ככל שנידרש.

לקריאת חומר מקצועי נוסף רב ומגוון לחץ כאן.

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים!

אולי יעניין אותך גם...

אנחנו תמיד כאן בשבילכם במענה סבלני לכל שאלה או בעיה!

לקביעת פגישת ייעוץ וליצירת קשר

ניתן לחייג למספר 058-5549010 או למלא את הטופס:

דילוג לתוכן