משרד רואי חשבון וייעוץ עסקי

Accounting and business advisory‏

לקביעת פגישה חייגו

02-5343735

בלוך 76, קרית יערים – טלזסטון, טל: 02-5343735 נייד: 058-5549010

אורנה בהר, רואת חשבון

אורנה בהר, רואת חשבון

מקבלים קצבה?
יכול מאד להיות שמגיע לכם החזר מס

הרבה אנשים מקבלים פנסיות מחברות הביטוח, קרנות הפנסיה או ממנהל הגמלאות של המדינה. הם בטוחים שהכל בסדר והם משלמים את כל המס שהם צריכים לשלם.

אם הגעתם לגיל הזכאות לפרישה לפנסיה – גיל 62 לאישה וגיל 67 לגבר, אני ממליצה לכם לבדוק את הטבות המס המגיעות לכם.

לפי סעיף 9א' לפקודת מס הכנסה, אם הגעתם לגיל פרישה ואתם מקבלים קצבה מגיע לכם פטור חלקי על הפנסיה. מצער לראות פעם אחר פעם שגמלאים רבים בפועל אינם מקבלים ולו את שיעור הפטור המינימלי על הכנסתם מפנסיה חודשית כקבוע בחוק לו זכאי כל פורש ללא תנאי. והכל בשל העיקרון: "לא ביקשת לא קיבלת" אז גם אם אתם גמלאים ותיקים אף פעם לא מאוחר לנסות להפחית את המס אותו אתם משלמים על הכנסתכם החודשית מפנסיה.

על מנת לקבל את הפטור ממס על הפנסיה החודשית ככל ואתם זכאים לו ועד לתקרה הקבועה בחוק עליכם לעבור הליך חד פעמי הנקרא: "קיבוע זכויות" במסגרת ההליך קובע פקיד השומה את שיעור הפטור ממס לו תהיו זכאים בהתחשב בכל המידע, הנתונים והמסמכים שיש להציג בפניו.

מה גובה הפטור?

בשנת 2021 הפטור המקסימלי על הקצבה עומד על 4,399 ₪ לחודש. לדוגמא: אם הקצבה החודשית שלכם עומדת על ₪12,000 לחודש, הקצבה החייבת במס תהיה 7,601 ₪ משום שמסכום הקצבה יופחת סך של 4,399 ₪ הפטור ממס. הפטור המקסימלי ניתן בתנאי שלא משכתם מענקי פיצויים פטורים במהלך שנות העבודה שקדמו לפרישה ולמועד קבלת הקצבה. ככל ונוצלו יותר פטורים על הפיצויים כך הפטור על הקצבה קטן.

כיצד ניתן לדעת את גובה הפטור המגיע?

צריך לבצע חישוב של הפטור ולהגיש אותו למס הכנסה. התהליך מבוצע על ידי מילוי טופס קיבוע זכויות- טופס 161ד'. תהליך קיבוע הזכויות ממצה את זכויותיכם באופן מקסימלי ולאורך כל ימי חייכם.

אז מה קורה בפועל?

פורשים רבים מגיעים אלינו אחרי כמה שנים של תשלום מס גבוה מדי ואחרי שאנחנו מחשבים להם את מה שצריך ומכינים את הקיבוע מתברר שניתן להגיש דו“חות אחורה ולקבל החזרי מס ממס הכנסה, לרוב מדובר בסכומים מאוד נכבדים.

לשיחת ייעוץ לתכנון מיטבי של הפרישה שלכם תוך חסכון במס מקסימלי – מוזמנים ליצור קשר ולקבוע פגישה. החזרנו וחסכנו לאנשים הרבה כסף מבוזבז, נשמח לעשות זאת גם עבורכם!

אנו עומדים לרשותכם לסיוע וייעוץ בכל הנושאים הנוגעים לחוזר זה ובנושאים נוספים.

הננו עומדים לרשותכם להבהרת האמור לעיל, ככל שנידרש.

לקריאת חומר מקצועי נוסף רב ומגוון לחץ כאן.

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים!

אולי יעניין אותך גם...

ייעוץ פרישה

ייעוץ פרישה – הדרך החכמה לפרישה בטוחה ייעוץ לפרישה הינו אחד התהליכים החשובים והמורכבים במהלך חייו של חוסך לפנסיה! פרישה היא צומת החלטה חשובה בחיים,

מידע נוסף
טיפים חשובים לעסקים

טיפים חשובים לעסקים

על ניהול תזרים מזומנים וטיפים להתייעלות בעסק משבר הקורונה אמנם משבר בריאותי ביסודו אך ההשלכות הכלכליות שלו הרות גורל, זוהי תקופה מאתגרת מאד להרבה בעלי

מידע נוסף

אנחנו תמיד כאן בשבילכם במענה סבלני לכל שאלה או בעיה!

לקביעת פגישת ייעוץ וליצירת קשר

ניתן לחייג למספר 058-5549010 או למלא את הטופס:

דילוג לתוכן