משרד רואי חשבון וייעוץ עסקי

Accounting & business advisory‏

בלוך 76, קרית יערים 
טל:
02-5343735 נייד: 058-5549010

Picture of אורנה בהר, רואת חשבון

אורנה בהר, רואת חשבון

מהו גובה המקדמות שעצמאים משלמים במס הכנסה ואיך זה מחושב

במדינת ישראל קיימת חובת תשלום של עסק על כל הכנסה מעסק או משלח יד. אחת הדרכים הנפוצות לביצוע תשלום זה, היא שיטת תשלום מקדמות של עצמאיים. כיצד שיטת תשלום המקדמות מתבצעת? כיצד מחושב גובה התשלום? כל הפרטים, במאמר שלפניכם.

תשלום מקדמות של עצמאיים

על פי החוק במדינת ישראל, כל בעל עסק חייב לשלם מס על כל הכנסה "חייבת במס". הכנסה חייבת במס, היא כל הכנסת עבודה, ממנה הופחתו סכומים שאינם חייבים במס (סכומים עליהם קיים פטור מס או סכומים שמוכרים בניכוי מס).

כיצד בפועל מתבצע תשלום המס?

לאחר פתיחת תיק עסק במשרד השומה של מס הכנסה, מועבר על ידי פקיד השומה פנקס מקדמות. בפנקס ישנם שוברי תשלום, אותם יש לשלם בכל 15 לחודש בהתייחס לחודש הקודם (למשל, ב-15 בפברואר עליכם לשלם את המקדמה של ינואר, וכן הלאה). את גובה המקדמה החודשית קובע פקיד השומה, וזאת על פי השיטה שתוצג להלן.

בסוף השנה, סך 12 המקדמות מושווה עם הסכום הסופי הנדרש למס, ונעשות ההתאמות הנדרשות. בנוסף, המקדמות שייקבעו לשנת המס הבאה עוברות דיוק בהתאם למס בפועל ששולם בשנת המס הקודמת, כך שעם הזמן וצבירת הוותק של העסק המקדמות הולמות יותר ויותר את הממוצע החודשי של תשלום המס הסופי בדיעבד.

מהו גובה המקדמה החודשית שעל עצמאיים לשלם?

כאמור, גובה המקדמה נקבע על ידי פקידי השומה. ע"י הערכה של סכום המס השנתי הסופי אותו יצטרכו בעלי העסק לשלם בסופו של דבר. במקרים בהם העסק פעיל כבר לפחות שנה, ההערכה מבוססת על הדו"ח השנתי הקודם אותו הגישו בעלי העסק.

כאשר מדובר בעסק חדש, פקידי השומה מתבססים על ממוצעים בענף או בתחום, בצירוף ההערכה של בעלי העסק לגבי ההכנסות הצפויות. לאחר שנה נעשות ההתאמות הנדרשות, עד שבדרך כלל סכום המקדמה קולע פחות או יותר לממוצע המס החודשי בדיעבד בסוף השנה.

רק לאחר חישוב המס השנתי הסופי, יתברר האם סך המקדמות הולם את סך המס הנדרש, או לחלופין האם הוא נמוך או גבוה ממנו. דרישה לתשלומים נוספים או קבלת החזר, יתקבלו בהתאם למצב.

האם ניתן להקטין את גובה המקדמה?

בהחלט ניתן להקטין את גובה המקדמה. אם אתם צופים שהעסק שלכם יניב פחות רווחים ממה שהעריך פקיד השומה, תוכלו להגיש בקשה להקטנת המקדמה. אולם, בסופו של דבר, אם החישוב לוקה בהערכת חסר, על בעל העסק יהיה להשלים את התשלום בסוף השנה, בתוספת ריבית והצמדה. כלומר, בסוף השנה סכום המס שישולם יהיה בדיוק סכום המס הנדרש בהתאם להכנסות העסק בכל אחד מהחודשים.

לפיכך, אם לא מדובר בהפרשים גדולים במיוחד, אין טעם להתעסק עם הקטנת המקדמה. יחד עם זאת, עסקים רבים, בדרך כלל חדשים או קטנים, זקוקים לכסף מזומן באופן חודשי, ולכן נזכיר כי האפשרות לבקשת הקטנת המקדמה אכן קיימת.

אנו עומדים לרשותכם לסיוע וייעוץ בכל הנושאים הנוגעים לחוזר זה ובנושאים נוספים.

הננו עומדים לרשותכם להבהרת האמור לעיל, ככל שנידרש.

לקריאת חומר מקצועי נוסף רב ומגוון לחץ כאן.

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים!

אולי יעניין אותך גם...

החזרי מס

ל-80% מהשכירים בישראל מגיע החזר מס. סכום ההחזר ממס הכנסה יכול להגיע לעשרות אלפי שקלים לשכירים ששילמו מס הכנסה ויש להם סיבה אחת או יותר

מידע נוסף

ייעוץ פרישה

ייעוץ פרישה – הדרך החכמה לפרישה בטוחה ייעוץ לפרישה הינו אחד התהליכים החשובים והמורכבים במהלך חייו של חוסך לפנסיה! פרישה היא צומת החלטה חשובה בחיים,

מידע נוסף

אנחנו תמיד כאן בשבילכם במענה סבלני לכל שאלה או בעיה!

לקביעת פגישת ייעוץ וליצירת קשר

ניתן לחייג למספר 058-5549010 או למלא את הטופס:

דילוג לתוכן