משרד רואי חשבון וייעוץ עסקי

Accounting and business advisory‏

לקביעת פגישה חייגו

02-5343735

בלוך 76, קרית יערים – טלזסטון, טל: 02-5343735 נייד: 058-5549010

אורנה בהר רואת חשבון משרד רואי חשבון וייעוץ עיסקי
אורנה בהר, רואת חשבון

אורנה בהר, רואת חשבון

כיצד תמנעו מביקורת עומק של רשם העמותות

רשם העמותות פתח במבצע פיקוח מיוחד על מאות עמותות שאינן מגישות דיווחים שנתיים ומפרות את הוראות חוק העמותות.  איגוד העמותות בישראל מסביר כיצד להימנע מביקורת זו!

כל העמותות נדרשות להגיש מדי שנה דיווח לרשם העמותות על פעילותן בשנה שחלפה ועל התנהלותן הכספית. דיווחים אלה מאפשרים ליחידת רשם העמותות והחל"צ לפקח על פעילות העמותה ולבחון את עמידתן בהוראות החוק והנחיות הרשם, לוודא כי העמותה מקדמת את מטרותיה וכי לא מבוצעת חלוקת רווחים אסורה.

חשוב לא פחות, דיווחים אלה מתפרסמים לציבור, מיידית וללא תשלום בגיידסטאר. פרסום זה מקיים את העיקרון לפיו עמותות ותאגידים אחרים ללא כוונת רווח, נדרשים לרמת שקיפות גבוהה, בין בשל הישענותם על תרומות פרטיות ותקציבים ציבוריים ובין בשל העניין הציבורי הכללי בפעילות תאגידים מסוג זה.

גברת מנהיימר מנכ"ל איגוד העמותות בישראל אומרת, כי בשונה מעסקים, הגשת דיווחים שנתיים לרשם העמותות אינה מחייבת את העמותות בתשלומי מס, אלא הינה פרוצדורה טכנית ומומלץ לעשותה באמצעות רואי חשבון המתמחים בנושא העמותות, הגשת הדו"חות במועד תמנע מהעמותה ביקורות לא נעימות של רשם העמותות או גורמים מטעמו. 

הצוות המקצועי של איגוד העמותות בישראל מעדכן, כי גם עמותות שלהן אין פעילות כספית, חייבות לדווח לרשם העמותות בצורה מקוונת מדי שנה, כי אין פעילות כספית בעמותה, או לחילופין לדווח על פעילות התנדבותית בשווי כסף. דיווח נכון ומקצועי על פעילות בשווי כסף מזכה את העמותה באישור ניהול תקין מרשם העמותות מדי שנה.

עמותות פעילות שאינן מדווחות פוגעות בשקיפות מידע על אודות פעילותן לציבור כולו וליחידת רשם העמותות, ובכך פוגעות ביכולת היחידה לפקח עליהן. מכאן, חשיבות המבצע המיוחד. במסגרת המבצע תבצע יחידת רשם העמותות פיקוח על כ-300 עמותות, שאינן מגישות דיווחים, אך ליחידה אינדיקציות כי עמותות אלה פעילות או היו פעילות עד לאחרונה, ועל כן קיימת חשיבות מיוחדת בכך שיגישו דיווחים כנדרש.

עו"ד אבני שוהם, ראש רשות התאגידים ורשמת העמותות שנכנסה לתפקיד לאחרונה אומרת, כי הגשת דיווחים על ידי עמותות איננה דרישה פרוצדוראלית גרידא, אלא חובה מהותית שעמידה בה מאפשרת לפקח באופן אפקטיבי על עמותות. להגשים בצורה הטובה ביותר את האינטרס הציבורי ולוודא שכספי תורמים מנותבים להגשמת מטרות העמותה. 

איגוד העמותות בישראל ממליצים לכל עמותה להגיש את הדיווחים השנתיים במועד, וכבר  כעת לקראת סוף 2022 להתחיל להעריך בריכוז מסמכים של השנה החולפת והעברתם לרואה חשבון מנוסהאורנה בהר רו"ח רואה חשבון לעמותות – כדי שבתחילת 2023 תוכל העמותה להגיש את הדו"חות של 2022 לרשם העמותות, עמותה שלא הגישה דיווחים בשנים קודמות מומלץ כי תעשה זאת באופן מיידי ובצורה מקוונת.

אנו כאן במשרד אורנה בהר רו"ח רואה חשבון לעמותות ומוסדות, עומדים לרשותכם לסיוע וייעוץ בהגשת הדוחות ועריכתם ובכל הנושאים הנוגעים לחוזר זה ובנושאים נוספים.

בין השירותים המוענקים על-ידי משרדנו:

 • רישום העמותה ברשויות
 • שירותי הנהלת חשבונות לעמותות
 • הדרכת ועד העמותה אודות אופן ניהול העמותה בהתאם לחוק
 • סיוע בהשגת אישור ניהול תקין
 • סיוע בהשגת אישור לעניין סעיף 46 (אישור תרומות)
 • סיוע לבחינת הזכאות לתמיכות לעמותות
 • הגשת בקשות תמיכה ודוחות ביצוע
 • סיוע בעריכת דוח מילולי
 • עריכת וביקורת דוחות כספיים
 • הגשת דוחות לרשויות
 • ייעוץ לעמותה בנושאים חשבונאיים ופיננסיים
 • ייעוץ בהתנהלות תקינה ומיטבית מול הרשויות
 • ועוד

מוזמנים ליצור קשר ונשמח לסייע!

אנו עומדים לרשותכם לסיוע וייעוץ בכל הנושאים הנוגעים לחוזר זה ובנושאים נוספים.

הננו עומדים לרשותכם להבהרת האמור לעיל, ככל שנידרש.

לקריאת חומר מקצועי נוסף רב ומגוון לחץ כאן.

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים!

אולי יעניין אותך גם...
טיפים חשובים לעסקים

טיפים חשובים לעסקים

על ניהול תזרים מזומנים וטיפים להתייעלות בעסק משבר הקורונה אמנם משבר בריאותי ביסודו אך ההשלכות הכלכליות שלו הרות גורל, זוהי תקופה מאתגרת מאד להרבה בעלי

מידע נוסף

אנחנו תמיד כאן בשבילכם במענה סבלני לכל שאלה או בעיה!

לקביעת פגישת ייעוץ וליצירת קשר

ניתן לחייג למספר 058-5549010 או למלא את הטופס:

דילוג לתוכן