משרד רואי חשבון וייעוץ עסקי

Accounting and business advisory‏

לקביעת פגישה חייגו

02-5343735

בלוך 76, קרית יערים – טלזסטון, טל: 02-5343735 נייד: 058-5549010

אורנה בהר, רואת חשבון

אורנה בהר, רואת חשבון

איפה כדאי לחסוך?
הכירו את המכשירים הפיננסים

איפה כדאי לחסוך? בקרן השתלמות, קופת גמל או אולי פוליסת חיסכון? על ההבדלים בין המוצרים השונים והיתרונות והחסרונות של כל אחד מהם.
במאמר זה נסקור כמה ממכשירי החיסכון העיקריים, ההבדלים ביניהם היבטי מיסוי ועוד.

קרן השתלמות

קרן השתלמות הינה שטח מותאם הן לעצמאים אשר מפרישים בעצמם את כל הסכום, והן לשכירים כאשר ההפרשה תתחלק בין המעסיק לעובד (בדר"כ 7.5% מהמעסיק 2.5% מהעובד).

 לקרן השתלמות ישנם יתרונות רבים:

 • א. מכשיר חיסכון הפטור ממס לאחר 6 שנים, ולאחר 3 שנים עבור הכשרה מקצועית. כמו"כ בגיל פרישה הכסף יהיה פטור ממס למרות שלא עברו 5 שנים ממועד תחילת ההפקדות.
 • ב. ישנה הטבת מס בעת ההפקדה והיא נחשבת בהוצאה מוכרת לעצמאי עד 4.5% מההכנסה החייבת במס (עד תקרת שכר הקבועה בחוק). גם שכיר לא ישלם מס על ההפרשות של חלק המעסיק בקרן ההשתלמות. 
 • ג. פטור מלא ממס רווח הון על הכספים בקרן ההשתלמות. 

קרן השתלמות מתאימה לכל חוסך המעוניין ליהנות מהטבות מס הן בעת ההפקדה והן בעת המשיכה ועל הרווחים. 

שימו לב: כל בעל עסק יכול להפריש 18,960 אלף ש"ח בשנה לקרן השתלמות והרווחים יהיו פטורים ממס רווח הון העומד על 25% (נכון לשנת המס 2022, יש לעקוב מדי שנה על תקרת הפטור המתעדכנת). ניצול של הטבה זו בצירוף רווחים תהיה שווה לכם מאות אלפי ש"ח במהלך החיים. הטבה זו הופכת את קרן ההשתלמות למכשיר החיסכון המשתלם ביותר מבין מכשירי החיסכון השונים, מכיוון שזו צורת החיסכון היחידה הפטורה ממס רווח הון במשיכת כל הסכום שהצטבר בבת אחת.

טיפ חשוב: קרן השתלמות הינה אפשרות מצוינת לחיסכון, וגם שכירים אשר לא מופרשת להם קרן השתלמות יכולים לבקש מן המעסיק שסכום זה ינוכה מן השכר שלהם, וכך ירוויחו את הטבות המס (יש לשקלל בחישוב הכולל את ההטבות הסוציאליות שיתמעטו עקב כך).

קופת גמל להשקעה

קופת גמל להשקעה הינה מוצר חיסכון יחסית חדש הקיים מ־2016, מטרתו העיקרית לעודד הפקדות וחיסכון מדי חודש, ולכן הוא כולל כמה הטבות.

 • נכון ל-2022 ניתן להפקיד מדי שנה עד 72,616 ₪ לכל ת.ז. 
 • היתרון הגדול בגמל להשקעה, שכל עוד לא משכנו את הכסף אנו לא נשלם מס.
 • יתרון נוסף בגמל להשקעה הינו המעבר בין חברות ובין מסלולים שלא נחשב אירוע מס.
  דבר זה חשוב מאד לצמצום חשיפה כאשר מתקרבים לשלב בו נצטרך למשוך את הכסף. חשוב לשקלל את הנתון הזה ולקחת אותו בחשבון בעת תכנון חיסכון ארוך טווח. 
 • משיכה כקצבה בגיל פרישה – אם לא תמשכו את הכסף עד גיל פרישה תוכלו למשוך אותו כקצבה ולא לשלם עליו מס רווח הון בכלל, וגם הקצבה עצמה תהיה פטורה ממס בניגוד לקצבת פנסיה החייבת במס. 
 • מינוף הכסף – זהו אחד היתרונות הגדולים ביותר במכשירי החיסכון האלו. אתם יכולים להפקיד את הכסף בבית השקעות ולקחת הלוואה זולה מאד של עד 80% (משתנה בין חברה לחברה) מהכסף שצברתם. ניתן להחזיר את ההלוואה בהחזר חודשי או כהלוואת בלון ל־4 ואף ל-7 שנים בחלק מבתי ההשקעות.

בהתבוננות ארוכת טווח זהו היתרון הגדול ביותר של מכשירי ההשקעה, וכשלוקחים את זה צעד אחד קדימה ומתכננים בצורה נכונה, ולא פודים את הכסף אלא רק לוקחים אותו בהלוואה אפשר לצבור הון לא קטן במשך החיים.

פוליסת חיסכון

פוליסת חיסכון זהו מכשיר דומה מאד לגמל להשקעה. ישנם כמה הבדלים ביניהם וחשוב לדעת אותם:

 • פוליסת חיסכון פטורה ממס רק במעבר בין מסלולים, אך במעבר בין חברות זה נחשב אירוע מס. לטווח ארוך זה נושא שכדאי לקחת אותו בשיקול בקבלת ההחלטות. 
 • יש יתרון לפוליסת חיסכון, והיא שאין תקרת הפקדה. זאת אומרת, אתם תוכלו להפקיד בכל שנה כמה שאתם רוצים, בשונה מקופת גמל להשקעה אשר יש בה תקרת הפקדה. 

ונקודה לסיום: בשנים האחרונות משרד האוצר השיק מערכת בה ניתן לבדוק את התשואות של בתי ההשקעות וחברות הביטוח בשלל המכשירים הפיננסיים. חשוב מאד לבדוק זאת לפני שמבצעים פעולות ולא פחות חשוב להתמקח על דמי הניהול, שכן ישנם פערים בדמי הניהול בין החברות השונות.

לכניסה למערכת לחץ כאן!

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ השקעות. אין לראות באמור לעיל התחייבות להשגת תשואה כלשהיא.

אנו עומדים לרשותכם לסיוע וייעוץ בכל הנושאים הנוגעים לחוזר זה ובנושאים נוספים.

הננו עומדים לרשותכם להבהרת האמור לעיל, ככל שנידרש.

לקריאת חומר מקצועי נוסף רב ומגוון לחץ כאן.

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים!

אולי יעניין אותך גם...
טופס 101 למקבלי קצבאות

מה היא הצהרת הון

מה היא הצהרת הון? הצהרת הון זהו טופס שמגישים למס הכנסה, הטופס מייצג תמונת מצב של כל הנכסים. מה נכלל בהצהרת הון? בהצהרת הון יש

מידע נוסף

אנחנו תמיד כאן בשבילכם במענה סבלני לכל שאלה או בעיה!

לקביעת פגישת ייעוץ וליצירת קשר

ניתן לחייג למספר 058-5549010 או למלא את הטופס:

דילוג לתוכן